Drewniany parkiet to duma wielu osób, ceniących sprawdzone, elegancko prezentujące się nawierzchnie. Należy pamiętać, że o drewno trzeba właściwie zadbać. Nawet duża ostrożność nie uchroni nas jednak przed pojawieniem się rys. Dlatego raz na kilka lat warto przeprowadzić profesjonalne cyklinowanie podłogi. W tym artykule sprawdzamy, na czym dokładnie polega taka usługa.
Jak wygląda cyklinowanie podłóg?
Podczas cyklinowania specjaliści zeszlifowują wierzchnią warstwę podłogi, a następnie pokrywają ją produktem, który ma na celu zabezpieczenie podłogi przed czynnikami zewnętrznymi. Metodę stosuje się do renowacji drewna naturalnego (nie ma znaczenia to, czy nawierzchnia jest pokryta woskiem, czy lakierem). W procesie wykorzystuje się specjalne urządzenia nazywane cykliniarkami. Nowoczesnym wariantem takiego wyposażenia jest cykliniarka bezpyłowa, umożliwiająca wykonanie pracy w higienicznych warunkach.
Jakie zalety ma cyklinowanie podłóg w Warszawie?
- poprawa wyglądu podłogi
Po zrealizowanym cyklinowaniu od razu widać efekty - podłoga prezentuje się estetycznie. Z jej nawierzchni znikają rysy i przebarwienia. Warto pamiętać, że efekt zawsze zależy od tego, w jakim stanie była podłoga. Specjaliści oferujący cyklinowanie podłogi w Warszawie zajmują się też wypełnianiem ewentualnych nisz i ubytków w podłodze, powstałych na skutek uszkodzeń o charakterze mechanicznym.
- zabezpieczenie przed kolejnymi uszkodzeniami
Jak wcześniej wspomniano, odnowiona nawierzchnia zostaje pokryta nowym lakierem i preparatami ochronnymi. W efekcie trudniej będzie o rysy czy o inne mankamenty, obniżające estetykę podłogi. Prawidłowo wykonana usługa pozwoli nam cieszyć się atrakcyjnym wyglądem podłogi przez naprawdę długi czas.
- krótki czas wykonania usługi
Cyklinowanie podłogi nie zajmuje zbyt wiele czasu - wystarczy jedna wizyta specjalistów, by nadać nawierzchni pożądany wygląd. Eksperci najpierw ocenią stan podłogi, a następnie zaplanują poszczególne kroki, by przywrócić jej nienaganny stan.
Czy cyklinowanie podłogi ma jakieś wady?
Trudno w tym przypadku mówić o jakichkolwiek wadach, bardziej o niedogodnościach czy ograniczeniach. Cyklinowanie podłogi nie może być powtarzane zbyt często. Każde, nawet najbardziej subtelne zdarcie nawierzchni zmniejsza przecież grubość podłogi. Wiele oczywiście zależy od stopnia eksploatacji, ale przeważnie wykonanie tego procesu zaleca się co 10-12 lat. Pamiętajmy o tym, by z cyklinowanego pomieszczenia należy usunąć wszystkie niepotrzebne sprzęty i meble, aby specjaliści mieli nieskrępowany dostęp do podłogi. Jeśli wybieramy tradycyjne cyklinowanie, musimy liczyć się z niedogodnością w postaci pyłu. Trudno go usunąć i czasem znajduje się go jeszcze na długo po wykonanej usłudze. Rozwiązanie tego problemu jest proste - wystarczy wybrać nowoczesne cyklinowanie bezpyłowe. Tego typu usługi w Warszawie oferuje m.in. firma parkieciarztargowek.pl