System wentylacyjny musi być nie tylko prawidłowo zaprojektowany i profesjonalnie wykonany, ale też poddawany odpowiednim zabiegom na etapie eksploatacji. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim umiejętna konserwacja, która opiera się na regularnym czyszczeniu kanałów oraz ich okresowej dezynfekcji. Procesy te są istotne nie tylko dla utrzymania przewodów wentylacyjnych w dobrym stanie technicznym, ale również pod kątem podniesienia dobrostanu użytkowników budynku oraz ochrony ich zdrowia.
Zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych
Obecne w kanałach wentylacyjnych zanieczyszczenia negatywnie wpływają na parametry nawiewanego powietrza, co może mieć związek z pogorszonym samopoczuciem osób przebywających w budynku oraz rozwojem różnych chorób. O stopniu zabrudzeń przewodów w dużym stopniu zależy jakość wykorzystanych filtrów, a także lokalizacja i przeznaczenie samego obiektu. Nawet nowo zainstalowane kanały nie są pozbawione zanieczyszczeń, które mogą prowadzić się podczas prac instalacyjnych. System wentylacyjny jest też źródłem zanieczyszczeń wtórnych, ponieważ stwarza idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów groźnych ludzi. Nie bez znaczenia pozostaje pogorszenie efektywności filtrów i zmniejszenie przekroju kanałów, co podnosi koszty eksploatacyjne. Rozwiązaniem tych problemów jest regularne czyszczenie przewodów wentylacyjnych, które może znacząco poprawić jakość i wydajność nawiewanego powietrza.
Proces czyszczenia przewodów
Regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest zalecane ze względów bezpieczeństwa, a przy tym wymagane przepisami prawa budowlanego. Działania w tym zakresie zawsze powinni realizować doświadczeni specjaliści, którzy są w stanie zastosować odpowiednią metodę pracy. Usługi takie przeprowadzają eksperci firmy TETON clean, zaznajomieni z licznymi technikami suchymi oraz mokrymi. Specjaliści realizują czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej chociażby poprzez szczotkowanie, a także z użyciem odkurzacza przemysłowego, sprężonego powietrza oraz z wykorzystaniem pary wodnej i suchego lodu. Jeżeli jest to konieczne, należy również przeprowadzić dezynfekcję przewodów za pośrednictwem dedykowanych środków chemicznych. W budynkach chemicznych zwykle wystarczy czyszczenie metodą suchą, natomiast w zakładach spożywczych, restauracjach czy placówkach medycznych zaleca się skorzystanie z technik mokrych. Kompleksowa dezynfekcja kanałów wentylacyjnych poprawia komfort użytkowników budynku, a także sprzyja przedłużeniu czasu jego eksploatacji.
Rezultaty czyszczenia i dezynfekcji
System wentylacyjny utrzymany w czystości minimalizuje ryzyko przedostawania się do pomieszczeń chorobotwórczych mikroorganizmów. W pełni drożne kanały zapewniają też większe bezpieczeństwo w razie pożaru, ponieważ ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Nowoczesne metody czyszczenia i dezynfekcji mogą być stosowane w przypadku przewodów zarówno okrągłych, jak i prostokątnych. W procesach tych niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu, szczególnie w pobliżu klap rewizyjnych. Zastosowanie zaawansowanych szczotek obrotowych pozwala na efektywne rozbicie drobin brudu w sposób mechaniczny, a także ich odciągnięcie na zewnątrz. Środki chemiczne wykorzystywane do dezynfekcji są zatwierdzone przez Państwowy Zakład Higieny, a do ich rozpylania służą specjalne dysze. Taka metoda pozwala na uzyskanie najlepszych efektów, które są jednak w dużej mierze uzależnione od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia kanałów. Im więcej zgromadzonych zabrudzeń, tym dłuższy przebieg całego procesu. Na koniec prac sporządzany jest protokół, do którego może być dołączony materiał zdjęciowy.