Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

System kafeteryjny
Wydajność firmy może być zależna od motywacji oraz poziomu zadowolenia pracowników. Zgrany zespół sprawia, że firma działa jak jedna drużyna, a przez to osiąga lepsze rezultaty. To właśnie dlatego wiele firm poza pensją szuka sposobów na motywacje pracowników, oferując im pracowniczy program emerytalny oraz wiele programów motywacyjnych. Niestety nie wszystkie rozwiązania są skuteczne, dlatego wymyślono też inne systemy wynagrodzeń. Jednym z nich jest system kafeteryjny.

 

Czym jest system kafeteryjny?

Kafeteryjny system wynagrodzeń określa świadczenia pozapłacowe dla pracowników, czyli sposoby wynagrodzenia inne, niż pensja. Należą do nich na przykład karnety, czy różnego rodzaju bony.

Benefity oferowane w ramach systemów kafeteryjnych są zróżnicowane, przez co każda firma może zaproponować swoim pracownikom inny rodzaj pozapłacowych świadczeń, w zależności od potrzeb pracowników oraz budżetu.

 

System kafeteryjny - Dlaczego warto?

Ponieważ potrzeby pracowników mogą się znacznie różnić, dodatkowe bonusy nie zawsze są atrakcyjne dla wszystkich. System kafeteryjny natomiast jest bardzo elastyczną formą pozapłacowych świadczeń i łatwo dopasować go do pracownika. To pracownik decyduje o tym, czego rzeczywiście potrzebuje.

 

Dopasowanie benefitów do poszczególnych pracowników

Ze względu na to, że pracownicy mogą tak bardzo różnić się od siebie wiekiem, miejscem zamieszkania, czy zainteresowaniami, trudno jest zaproponować im system wynagrodzeń, trafiający w aktualne potrzeby. Dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się być system kafeteryjny, który pozwala na swobodny wybór benefitów. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrasta szansa, że każdy pracownik będzie usatysfakcjonowany, co przełoży się na jego pozytywne relacje z firmą.

 

Jak zarządzać systemem świadczeń pozapłacowych?

Można zadać sobie pytanie, dlaczego tak doskonały system kafeteryjny nie jest bardziej powszechny wśród pracodawców. Przyczyną mogą być trudności w zarządzaniu systemem, szczególnie u pracodawców, którzy do tej pory nie mieli z nim styczności.

Warto jednak zaznaczyć, że korzystając z systemów kafeteryjnych, pracodawca może liczyć na pomoc w trakcie nauki obsługi programu. Istnieje również możliwość przeanalizowania potrzeb pracowników, w celu doboru benefitów.