brexit getreadyRozpoczęła się ostatnia runda negocjacji o kształt dalszej współpracy między Wielką Brytanią w Unią Europejską. Rząd UK wierzy, że wciąż jest szansa na porozumienie z UE w przyszłym miesiącu. Na drodze do umowy stoją trzy obszary: konkurencja, prawo połowowe oraz sposób egzekwowania umowy. Jedno jest pewne – bez względu na kształt przyszłej współpracy pojawią się dodatkowe obowiązki i ograniczenia w handlu z Wyspami.

 

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 lutego 2020 roku. Do końca 2020 roku obowiązuje tzw. okres przejściowy, gdzie obie strony starają się wynegocjować dalsze warunki współpracy handlowej. Rozmowy, do tej pory, można określić jako „patowe” a porozumienie „trudne do osiągnięcia”.

Jakie konsekwencje dotkną osoby indywidualne oraz firmy w związku z utrudnieniami w handlu z Wielką Brytanią?

Do końca okresu przejściowego pozostało 20 tygodni. Jeśli UK i UE nie dojdą do porozumienia zaczną obowiazywać wymogi handlu zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli cła, podatki i utrudniony transport towarów między krajami – mówi Katarzyna Maziak z firmy Przesyłarka.

Najważniejsze zmiany przy wysyłce paczek z i do Anglii:

 1. Cena transportu
  Cena za sam transport wzrośnie o kilka procent, natomiast pojawią się dodatkowe opłaty (cła i podatki).
  Na tym etapie nie wiadomo, jak wysokie będą to podwyżki, ponieważ firmy kurierskie nie mają jeszcze cenników dostosowanych do wyjścia UK z UE bez porozumienia.
 2. Czas transportu
  Przesyłki między Polską a Wielką Brytanią będą poddawane obsłudze celnej, co z pewnością wpłynie na czas transportu. Optymistyczne analizy wskazują wydłużenie dostawy o 3-4 dni roocze, jak będzie w rzeczywistości - czas pokaże. Duże znaczenie bedzie miało wprowadzenie elektronicznej odprawy celnej oraz zarządzanie ruchem i korkami w Eurotunelu.
 3. Wymagane dane
  Dotychczas osoby wysyłające paczki z Polski do Anglii i z Anglii do Polski wypełniały prosty formularz zamówienia, a opis zawartości paczki ograniczał się do wskazania kilku towarów zawartych w przesyłce – wymienia Maziak. Po wprowadzeniu odprawy celnej od nowego roku dane uzupełniane przez nadawcę będą bardziej szczegółowe. Każdy przedmiot w paczce bedzie musiał zostać uwzględniony na liście transportowanych towarów, łącznie z jego wagą, wartością oraz kodem produktu. Istotne będzie dokładne i skrupulatne opisanie paczki, ponieważ służby celne z pewnością będą weryfikowały zawartość przesyłki z deklaracją celną.
 4. Dodatkowe dokumenty
  Na podstawie wprowadzonych informacji w formularzu zamówienia, będzie generowany dokument handlowy lub faktura proforma, którą trzeba będzie umieścić na paczce. Drugim sposobem będzie elektroniczna odprawa, bez konieczności drukowania faktur. Ostateczny kształt procesu będzie znany po ustaleniu zasad handlu między krajami oraz wdrożeniu procedur w firmach kurierskich.
 5. Podatki i cła
  Do ceny za transport trzeba będzie doliczyć koszt podatku VAT i cła na przesyłane rzeczy. Ich wysokość zależeć będzie od wartości, rodzaju transportowanego towaru oraz jego przeznaczenia (handel lub prezenty/próbki). To, kto i kiedy opłaci zobowiązania zależeć będzie od wybranej firmy kurierskiej, ponieważ każdy z przewoźników stosuje inne procedury odnośnie opłat.

Liczymy na to, że Wielka Brytania wyjdzie z UE w sposób uporządkowany, przez co setki tysięcy paczek wysyłanych rocznie między UK a Polską transportowane będą bez większych utrudnień. Być może dowiemy się tego już w przyszłym miesiącu – wskazują politycy z brytyjskiego rządu.

Autor: Katarzyna Maziak, Przesyłarka.pl

Newsletter