Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
bezpieczna siecBezpieczeństwo w sieci to obecnie bez wątpienia jeden z najbardziej "nośnych" tematów. Nic w tym dziwnego, ponieważ korzystanie z internetu niestety niesie ze sobą cały szereg zagrożeń, których na dodatek bardzo często nawet jesteśmy świadomi. Często wydaje się nam, że wystarczy nie otwierać podejrzanych mejli oraz nie wchodzić na nieznane strony i już samo to zapewni nam wystarczającą ochronę. Błąd! W rzeczywistości sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a kwestia efektywnego chronienia naszych danych wymaga korzystania z odpowiednich narzędzi. Poniżej przedstawiamy 4 najbardziej użyteczne rodzaje programów chroniących naszą prywatność.

 

Jak skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci: TOP 4 przydatnych narzędzi

 

1. Program antywirusowy

Program antywirusowy stanowi coś w rodzaju centrum zarządzania bezpieczeństwem naszego komputera. Zadaniem popularnych antywirusów jest nie tylko skanowanie komputera pod kątem obecności szkodliwego programowania, ale także blokowanie ataków hakerskich, prób przechwycenia danych, a także informowanie nas o bezpieczeństwie odwiedzanych witryn internetowych.

Co bardzo ważne, programy antywirusowe dość znacząco różnią się pod względem zarówno swojej efektywności, jak też spektrum ochrony.  Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór oprogramowania udostępniającego jak najwięcej sam funkcji. Sama możliwość skanowania komputera to niestety zdecydowanie zbyt mało. Należy przy tym pamiętać, że programy antywirusowe należy koniecznie regularnie aktualizować. Wynika to z faktu, że w internecie pojawiają się coraz to nowe rodzaje wirusów i złośliwego oprogramowania. Jeżeli program nie będzie posiadał aktualnej bazy zagrożeń, może po prostu nie rozpoznać zagrożenia.

 

2. Menadżer haseł

Dobry menadżer haseł to rozwiązanie, które może zaoferować nam naprawdę niebagatelne korzyści, a jednak dość rzadko decydujemy się na korzystanie z tego typu narzędzi. Zadaniem programów tego rodzaju jest oczywiście zapamiętywanie, a także ochrona wszystkich haseł, przy pomocy których logujemy się do różnych miejsc w sieci.

Dlaczego jednak jest to tak istotne? Doskonale wiadomo, że dobre hasło powinno być przede wszystkim "mocne", co oznacza odpowiednią długość oraz obecność rodzaju znaków (duże litery, małe litery, znaki specjalne, cyfry). Tym samym hasło takie staje się dosyć trudne do zapamiętania. Nic więc dziwnego, że w praktyce często staramy się nieco ułatwić sobie zadanie np. poprzez używanie tego samego hasła do logowania się na różnych stronach. Inna opcja to wykorzystywanie danego hasła w nieco różniących się pomiędzy sobą wariantach. Niestety, obie opcje są wyjątkowo niekorzystne z perspektywy naszego bezpieczeństwa online. Menadżer haseł umożliwi nam więc korzystanie z mocnych, zapewniających skuteczną ochronę oraz, co najważniejsze, unikatowych haseł bez konieczności ich pamiętania.

 

3. VPN

VPN to być może najważniejsze spośród instrumentów służących ochronie prywatności w internecie. Dobry VPN właściwie całkowicie "ukrywa" naszą aktywność sieci, przez co niemożliwe staje się np. śledzenie odwiedzanych nas stron lub też przechwytywanie haseł, przy pomocy których logujemy się do poczty, mediów społecznościowych czy bankowości elektronicznej. VPN chroni ponadto wszystkie informacje, jakie przesyłamy lub udostępniamy podczas korzystania z sieci. Oznacza to więc bezpieczeństwo w trakcie robienia zakupów online, przesyłania dokumentów, a także ochronę przed "elektronicznym podsłuchem" ze strony policji lub innych służb. Aktualnie obowiązuje prawo, niestety daje służbom pole do rozmaitych nadużyć, co zresztą stanowiło przedmiot krytyki ze strony różnych organizacji.

Niektóre programy antywirusowe posiadają w swoich pakietach możliwość wykupienia dostępu do bezpiecznej przeglądarki, czyli właśnie VPN. Jest to wysoce korzystne rozwiązanie, ponieważ działanie Virtual Private Network zostaje w takim wypadku skoordynowane z funkcjami programu antywirusowego. Dzięki temu antywirus nie będzie np. przypadkowo blokować VPN zaś całościowa ochrona naszej prywatności stanie się znacznie bardziej efektywna.

Należy również wspomnieć, że korzystanie z VPN jest wręcz obowiązkowe w przypadku łączenia się z internetem w miejscach publicznych, w pracy oraz przy wszystkich innych rodzajach niezabezpieczonych połączeń. Podobnie korzystanie z routera niestety stwarza pewne zagrożenia, nawet jeżeli jest on zabezpieczony silnym hasłem oraz wyposażony w zaporę ogniową.

 

4. Blokery reklam

Blokery reklam to następne z cennych, a jednocześnie niedocenianych przez użytkowników narzędzi służących ochronie naszej prywatności w sieci. Dobry program blokujący reklamy to oczywiście w pierwszej mierze po prostu wygodniejsze korzystanie z netu: wiadomo doskonale, że nie ma nic bardziej interesującego, niż reklamy automatycznie wyświetlające w momencie odwiedzania strony, zwłaszcza jeżeli reklama ma postać video z dźwiękiem, a nie tylko zwykłego banera.

To jednak jeszcze nie wszystko. Blokery reklam uniemożliwiają również tracking, czyli śledzenie naszej aktywności w necie. Programy tego typu blokują działania skryptów śledzących na odwiedzanych przez nas witrynach, co znacząco zmniejsza ryzyko wykradzenia naszych danych. Bloker reklam jest opcją wyjątkowo zalecaną zwłaszcza wówczas, kiedy nasza aktywność w sieci nie ogranicza się do odwiedzania jedynie kilku dobrze znanych stron.

 

Podsumowanie

Jak więc widać, sprawa ochrony naszego bezpieczeństwa w sieci może zostać uznana za jednocześnie złożoną i prostą. Ponieważ zagrożeń jest całe mnóstwo i najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób możemy narazić się na niebezpieczeństwo. Prostota polega natomiast na tym, że wystarczy dobry antywirus, zapora ogniowa, VPN oraz filtrowanie spamu, aby poziom naszego bezpieczeństwa w internecie stał się radykalnie wysoki.

Oczywiście, korzystanie z nawet najlepszych narzędzi nie zwalnia nas od konieczności stosowania podstawowych zasad "higieny" internetowej. Odwiedzanie nieznanych stron, otwieranie podejrzanych mejli, podawanie wrażliwych danych osobowych w niewłaściwych miejscach- tego absolutnie nie powinniśmy robić.

Artykuł opracował Piotr z topvpn.pl