Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

bezpieczenstwo it„Skoro pracuję w domu, to dlaczego miałbym zabezpieczać swoje urządzenia? Przecież tutaj nic mi nie grozi”. Być może niejeden z pracowników zdalnych właśnie w ten sposób podchodzi do tematu ochrony danych. Dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak zabezpieczyć home office i dlaczego warto to zrobić.

 

 

 

Silne hasła dostępowe podstawą bezpieczeństwa

Przede wszystkim zacząć należy od ustawienia silnych i unikalnych haseł dostępowych. Taki passcode powienien składać się najlepiej ze słów niezwiązanych ze sobą napisanych małymi i wielkimi literami. Do tego niezbędne są cyfry i znaki specjalne. Silne hasło powinno być ustawione na routerze i każdym urządzeniu, które wykorzystywane jest do zadań służbowych. Tylko taki rodzaj passcodu zapewni bezpieczeństwo przed ingerencją kogoś z zewnątrz. Nie warto pozostawać przy domyślnych hasłach fabrycznych.

 

Czy komputer jest tylko Twój

W firmie najczęściej nie ma z tym problemu, ponieważ pracownik używa swojego urządzenia na danym stanowisku. W domu natomiast dostęp do komputera jest najczęściej ogólny. I tutaj słowo przestrogi – nie jest dobrze używać jednego sprzętu do zastosowań prywatnych i służbowych. O ile pracownik jest w stanie kontrolować swoje poczynania w trakcie pracy, to później może nie wiedzieć, co na danym komputerze robi jego dziecko, jakie odwiedza strony i jakie pliki pobiera na urządzenie. W tych właśnie miejscach kryje się niebezpieczeństwo pojawienia się złośliwego oprogramowania.

 

Ochrona prywatności podczas pracy

Są metody fizyczne i cyfrowe pomocne w tym, jak zabezpieczyć home office. Pierwsze z nich mogą dotyczyć odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy, tak by uszkodzeniu nie uległo żadne urządzenie wykorzystywane do służbowych celów. Kubeczki z napojami czy kawą w pobliżu laptopa nie są najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj też o tym, żeby nie pożyczać sprzętu do zadań firmowych osobom trzecim. Niektórzy również są zwolennikami zasłaniania czymś kamerki internetowej. Ze względu na to, że większość komputerów przenośnych ma ją wbudowaną odłączenie jej może nie być możliwe. W niektórych przypadkach dobrze jest to uwzględnić.

Do cyfrowych rozwiązań należy instalacja odpowiedniego oprogramowania. Wielokrotnie nagradzanym rozwiązaniem dostępnym na najpopularniejsze platformy jest Bitdefender. Dzięki niemu można uzyskać pełen pakiet ochrony w czasie rzeczywistym, zabezpieczenie bankowości elektronicznej, zaporę ogniową firewall czy ochronę przed Ransomware. Szczególnie ostatnie z zagrożeń jest ostatnio bardzo popularne i stanowi duże niebezpieczeństwo szczególnie dla komputerów służbowych.

 

Wybierz najlepsze rozwiązania dla home office

Bitdefender to oprogramowanie przygotowane dla tych Użytkowników, którzy cenią przyjazny interfejs, znikomy wpływ programu na wydajność komputera i pełną ochronę przed cyberzagrożeniami. Podczas niezależnych testów potwierdza swoją niezawodność i umiejętność przewidywania i likwidowania zagrożeń. Polecany zarówno do zastosowań domowych, jak i biznesowych.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl