Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

praca zdalnaZdaniem specjalistów od technologii znajdujemy się obecnie podczas gwałtownie przebiegającej „czwartej rewolucji przemysłowej". Jednym z jej napędów jest informatyka przemysłowa, pozwalająca firmom i korporacjom działać znacznie szybciej i wydajniej niż było to możliwe zaledwie 20 lat temu. Czym dokładnie jest informatyka przemysłowa i w jaki sposób wprowadzenie jej do firmy może przyczynić się do usprawnienia jej działania?

 

Informatykę przemysłową ciężko opisać jednym zdaniem, gdyż jest to szeroki zakres działań, rozwiązań i narzędzi operujących w sferze cyfrowej. Wśród nich znajduje się między innymi IoT (Internet of Things, czyli tzw. Internet Rzeczy), Big Data, czy Sztuczna Inteligencja. Ich wspólnym mianownikiem jest natomiast to jak bardzo są przydatne w usprawnianiu działania firmy. Przyjrzymy się bliżej temu, jakie korzyści może przynieść wprowadzenie informatyki przemysłowej.

 

Nowoczesny łańcuch dostaw

Informatyka przemysłowa to między innymi znacznie sprawniej operujący łańcuch dostaw. W związku z tym, że zinformatyzowana firma ma większy dostęp do danych rynkowych niż pozostające jeszcze w strefie „analogowej” konkurencja, może podejmować szybsze decyzje na podstawie rynkowe zmiany. Dotyczy to nie tylko firm zajmujących się sprzedażą, ale i również świadczących usługi. Przeniesienie wielu działań do cyfrowego ekosystemu (reprezentowanego między innymi przez coraz popularniejszy Cloud Computing) pozwala usprawnić komunikację z klientami i usprawnić docieranie do nowych potencjalnych partnerów.

 

W przewidywaniu problemów

Inny przykład użytecznego zastosowania informatyki przemysłowej to analiza predykcyjnej. Dzięki zaawansowanym systemom gromadzenia danych (wspomniane na początku Big Data) połączonych z działaniem algorytmów i sztucznych inteligencji, analiza predykcyjna może z dużą skutecznością przewidywać wydarzenia, które wydarzą się w nawet dość odległej przeszłości. Przykładowo, obserwując narastające stopniowo zużycie komponentów niezbędnych do wytwarzania pewnego produkty, może ostrzec nas przed zatrzymaniem linii produkcyjnej, które nastąpi za kilka miesięcy. Odmianą analizy predykcyjnej jest konserwacja predykcyjna. Służy ona do niwelowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu maszyn i pojazdów, nim te przerodzą się w poważne uszkodzenia. Za przykład może tu posłużyć flota ciężarówek, której elektronika na bieżąco kontroluje stan poszczególnych części samochodu, skierowując go do przeglądu, gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości.

Pełna kontrola

Informatyka przemysłowa pozwala także na precyzyjne śledzenie własności należących do danej firmy. Flota samochodowa, towary, czy maszyny przemysłowe — wszystko to może być namierzone z ogromną dokładnością. Dzięki temu firmy mogą precyzyjnie rozplanowywać swój łańcuch logistyczny. Co więcej, rozwiązanie to pozwala błyskawicznie reagować w sytuacjach niespodziewanych czy kryzysowych. Jeżeli na przykład okaże się, że dana dostawa kluczowych materiałów produkcyjnych nie wyruszy w drogę z powodu awarii transportu, osoby zarządzające logistyką mogą błyskawicznie zorganizować alternatywną solucję. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest swoista „odporność” na kradzieże, gdyż algorytmy śledzące transport od razu zorientują się, że dany pojazd zboczył z zaplanowanej trasy (funkcja ta znana jest jako GeoFencing).

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl