inzynier kontroli i kontroli robotow spawalniczych automatyczna maszyna zbrojeniowa 34200 373
Celem każdego przedstawiciela przedsiębiorstwa produkcyjnego jest uzyskiwanie jak najwyższych zysków z prowadzonej działalności. Przy obecnej konkurencji na rynku, jednym z warunków, by firma zwiększała rentowność, jest jej ciągły rozwój, który sprzyja jej wydajności. Dziedziną, która zajmuje się umocnieniem pozycji przedsiębiorstwa, jest automatyka przemysłowa. Czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

 

 

Automatyka przemysłowa — na czym polega?

Jest to obszar inżynierii, który zajmuje się automatyzacją procesów produkcyjnych i usprawnieniem ich działania. Polega na rozwoju maszyn i wszelakich urządzeń, które firma wykorzystuje w tychże procesach. Jej założeniem jest minimalizacja kosztów, zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków przy pracy i ograniczenie w czasie wytwarzania przedmiotów.

Dziedzina ta zajmuje się rozwojem przedsiębiorstwa nie tylko poprzez zaawansowane technologiczne maszyny, które tworzą nowoczesne hale produkcyjne, ale również wykorzystywanie innowacyjnych systemów i oprogramowań koordynujących przebieg produkcji. Te dwa aspekty, czyli maszyny wraz z ich oprogramowanymi centralami, pracują na optymalizację kosztów produkcji oraz zwiększenie jej wydajności.

 

Korzyści wynikające ze stosowania automatyki przemysłowej

Zalety korzystania z tego procesu wynikają już na samym wstępie, przy poznaniu samego mechanizmu jego działania.

Po pierwsze, zwiększa produktywność i bierze udział we współtworzeniu produkcji masowych na szeroką skalę. Jasno z tego wynika, że jeśli firma, w krótszym czasie może więcej zrealizować, tym samym może przyjąć więcej zamówień czy zleceń. Skrócenie okresu wytworzenia produktu przekłada się na zwiększone i szybciej osiągnięte zyski.

Po drugie, automatyka niezaprzeczalnie podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników. Zmniejsza lub całkowicie eliminuje ryzyko uszczerbku na zdrowiu osób pracujących w trudnych warunkach, m.in. takich jak: bliskość substancji żrących, niskie lub wysokie temperatury, zbyt głośny poziom hałasu. Jej zadaniem jest zastąpienie pracownika w sytuacjach mu zagrażających.

Po trzecie, poprawia jakość produkcji poprzez automatyczne linie produkcyjne, których zadaniem jest wytworzenie jak największej liczby identycznych produktów. Stosowane systemy kontrolne dają gwarancje zachowania tych samych parametrów przy każdym elemencie.

Po czwarte również ważnym powodem, dla którego warto zainteresować się automatyką przemysłową, jest zminimalizowany koszt produkcji. Zakładając, że maszyny mogą pracować całodobowo, przedsiębiorstwo ma możliwość wygenerować więcej produktów. Z kolei te, mogą być sprzedawane w konkurencyjnej cenie, ale na szeroką skalę. Poza tym, jeśli maszyny przejmują część obowiązków dotychczas powierzanych pracownikom, właściciel firmy ma możliwość redukcji etatów.

Im szybciej przedstawiciele zakładów produkcyjnych decydują się na wdrożenie tego systemu, tym szybciej widoczne są dla nich korzyści. Decyzja o wprowadzeniu nowoczesnych maszyn z całym zapleczem systemowym umożliwia tendencję wzrostową w osiąganiu wyników i tym samym zajmowaniu mocnej pozycji na branżowym rynku.

Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.pl

Newsletter