drukarka2
Na rynku jest dostępna szeroka oferta różnych typów drukarek do domu i biura. Do wyboru masz drukarki atramentowe, drukarki laserowe, drukarki żelowe, a także urządzenia wielofunkcyjne. Różnią się one ceną zakupu, jakością druku, parametrami oraz kosztami materiałów eksploatacyjnych, takich jak tonery czy tusze. Jaką więc drukarkę wybrać i czym się kierować przy wyborze? Oto kilka podpowiedzi.

 

 

Drukarka laserowa – jeśli chcesz drukować tanio i dużo

To jeden z najpopularniejszych typów drukarek wybieranych do domu i biura. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu bębna światłoczułego, które odpowiada za rozprowadzenie tonera na papierze. W ten sposób powstaje druk o dobrej jakości i co ważne trwałości.

Drukarki laserowe są chętnie wybierane ze względu na niskie koszta eksploatacji. Kupno tonera jest tańsze niż tuszu do drukarki atramentowej. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na użycie zamiennika. Urządzenie to sprawdzi się w domu i biurze, jeśli zależy Ci na wykonywaniu dużej ilości wydruków stron tekstów, np. dokumentów, pism, czy materiałów do nauki, a nie koniecznie na wysokiej jakości wydruku. Dodatkową zaletę drukarek laserowych jest prędkość jej pracy i wydajność, która jest zazwyczaj większa w porównaniu do drukarek atramentowych.

Na koniec warto sprawdzić również koszty. Drukarki atramentowe kosztują zazwyczaj więcej od drukarek atramentowych, jednak koszty eksploatacyjne w ich wypadku są niższe.

Jeśli więc potrzebujesz szybkiego urządzenia do druku monochromatycznego, to z pewnością drukarka laserowa spełni Twoje oczekiwania.

 

Drukarka atramentowa – drukuj w kolorze

Drukarki atramentowa to dobre rozwiązanie do domu, jeśli drukujesz nie tylko teksty, ale również zdjęcia, kolorowe obrazki, czy różnego rodzaju projekty graficzne, np. zaproszenia na urodziny dzieci, kartki na święta itd. Elementem drukującym jest głowica, która rozprowadza tusz po kartce. Co prawda jest ona nieco wolniejsza od drukarki laserowej, jednak uszykujemy lepszą jakość wydruku.

Decydując się na drukarkę atramentową, warto zwrócić uwagę na jej rozdzielczość, czyli dpi, które jest parametrem informującym o jakości wydruku. Jeśli chcesz, by Twoje zdjęcia, czy projekty graficzne wyglądały elegancko i profesjonalnie warto zainwestować w sprzęt lepszej jakości o wysokim DPI. Możesz również wybrać drukarkę atramentową do fotografii, która nie tylko drukuje materiały standardowej wielkości A4, ale również wydrukuje zdjęcia na papierze fotograficznym o różnym formacie.

Jakie są najważniejsze różnice między drukarką laserową a atramentową? Przede wszystkim drukarka atramentowa może drukować w czerni i bieli oraz kolorze, a dodatkowo ma lepszą jakość wydruku, szczególnie jeśli zainwestujesz w nieco lepsze urządzenie. Jest jednak wolniejsza od drukarki laserowej, a jej eksploatacja jest droższa.

 

Drukarka żelowa – kiedy warto ją wybrać

Urządzenie to pojawiło się na rynku już kilkanaście lat temu, ale nie zdobyło tak dużej popularności, jak się początkowo wydawało. Działa bardzo podobnie do drukarek atramentowych, jednak różnica tkwi w kartridżach, które zamiast klasycznego tuszu stosowanego w atramentówkach, zawierają specjalny kolorowy żel. Jego zaletą jest duża odporność na wilgotność. Cząsteczki żelu wnikają pomiędzy włókna papieru, a nie rozlewają po jego powierzchni. Dzięki temu kartka jest sucha niemal od razu po wydrukowaniu, a do tego druk jest znacznie trwalszy. Co ciekawe wydajność drukarki żelowej oraz koszt tuszu jest zbliżony do klasycznej drukarki atramentowej.

Do kogo skierowane są drukarki żelowe? Przede wszystkim do firm zajmujących się drukiem grafik, na przykład firm poligraficznych, czy reklamowych.

 

Urządzenia wielofunkcyjne – skanuj, kseruj i drukuj

Jeśli poza drukowaniem, chcesz mieć możliwość skanowania oraz kserowania, to warto pomyśleć o urządzeniu wielofunkcyjnym. Jest ono dostępne w wersji laserowej lub atramentowej dodatkowo wyposażony w skaner oraz funkcje kserokopiarki. To doskonałe rozwiązanie, nie tylko do biura. Sprawdzi się również w domu. Decydując się na taki sprzęt, warto pamiętać, że jest on droższy od klasycznej drukarki i będzie zajmować więcej miejsca, ale dobrze wybrane urządzenie, może się spokojnie zmieścić na półce.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe parametry. Czy zostało wyposażone w złącze USB i czy posiada Wi-Fi? Wszystkie te funkcje ułatwią korzystanie z urządzenia wielofunkcyjnego i nie wymagają przesyłania materiałów, które chcesz wydrukować na komputer.

Materiały eksploatacyjne, w tym tonery i tusze do wszystkich wymienionych w artykule drukarek, znajdziesz na stornie firmy https://tonatuszu.pl/.

Newsletter