banner 1398363 640
Czy kiedykolwiek myślałeś o wyborze oświetlenia, jako o naprawdę ważnej decyzji, która może zmienić świat i Twoje życie? Nie? Pora w takim razie zacząć, ponieważ wybierając źródło światła oraz uważnie przyglądając się sposobowi używania energii możesz nie tylko być bardziej ekologiczny, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

 

 

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED (czyli Light Emitting Diode) to najczęściej wymieniany sposób na oszczędzanie energii. Wymieniając wszystkie żarówki w domu na LEDy można aż o 80% obniżyć koszty energii elektrycznej, którą pochłania oświetlenie. Dodatkowo oświetlenie LED jest bardzo trwałe i może służyć nawet do 15 lat, oznacza to, że zmniejsza się częstotliwość konieczności kupowania nowych żarówek - to oznacza kolejne oszczędności, a także wsparcie ekologiczne, ponieważ nie są produkowane kolejne dobra materialne.

W jaki sposób jeszcze wybieranie oświetlenia LED wspiera ekologię? Jak zostało wspomniane wyżej oświetlenie LED potrzebuje mniej energii, a jej produkcja jest obciążająca dla środowiska. Wciąż niewielka ilość energii pochodzi ze źródeł odnawialnych - słońca, wiatru czy wody, w większości pozyskiwana jest ona z węgla kamiennego i brunatnego, a elektrownie węglowe wypuszczają do atmosfery bardzo duże ilości dwutlenku węgla. Oznacza to więc, w uproszczeniu, że im mniej energii elektrycznej zużyjemy tym mniej CO2 wyprodukujemy.

Jeśli chodzi o oszczędność dla portfela w kontekście użycia oświetlenia LED, pojawić się mogą głosy, że jest ono droższe od standardowych żarówek. To prawda. Warto jednak zwrócić uwagę na wspomniany już czas użytkowania oświetlenia LED, który może wynosić nawet do 15 lat! Oznacza to faktycznie jednorazowo większy wydatek, natomiast oszczędność na poziomie długofalowym. Dodatkowo obniża się kwota widniejąca na comiesięcznym rachunku za energię elektryczną - a warto pamiętać, że oświetlenie w wielu polskich domach stanowi aż 20% całego zużycia energii elektrycznej.

 

Dodatkowe instalacje

Bardzo ciekawym rozwiązaniem pomagającym na uzyskanie oszczędności na energii elektrycznej jest wyposażenie swojego domu (lub innego pomieszczenia, gdzie potrzebne jest światło) w detektory ruchu czy programatory czasowe.

Detektory ruchu mają za zadanie włączyć światło, wtedy, gdy ktoś pojawi się w danym pomieszczeniu. Rozwiązanie to będzie więc świetne w takich miejscach, gdzie ruch jest nieregularny np. klatka schodowa. Jest to także świetne rozwiązanie w takich miejscach, do których wchodzi się lub wychodzi z rękami brudnymi czy zajętymi - np. strychy czy piwnice.

Programatory czasowe natomiast to idealne rozwiązanie m.in. dla oświetlenia zewnętrznego i ogrodowego. Można ustawić, że światła te będą włączone tylko w porze wieczorowej, ale też nie przez całą noc.

 

Inne sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Poza wymianą żarówek na oświetlenie LED i ewentualnym założeniem dodatkowych instalacji możesz także zadbać o zmniejszenie wykorzystania energii elektrycznej w inny sposób. Przede wszystkim pamiętaj, aby gasić światło wychodząc z pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość rozplanuj w swoim mieszkaniu strefy oświetleniowe, tak, abyś nie musiał zawsze oświetlać całego pomieszczenia, a jedynie to miejsce, gdzie pracujesz, czytasz książkę, gotujesz, czy w jakikolwiek inny sposób spędzasz czas.

Przy współpracy z ekspertami sklepu elektrycznego zpradem.pl

Newsletter