Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

zarzadzanie projektamiZarządzanie projektami jest stosunkowo trudnym zajęciem. Wymaga uwzględnienia dużej ilości zmiennych, konsekwencji, samodyscypliny oraz umiejętności organizacyjnych. Na szczęście, istnieją sprawdzone metody zarządzania projektami, które pozwalają zapanować nad chaosem i spokojnie wyrabiać się w deadlineach. Dzięki dobrej metodyce, zarządzanie projektami będzie efektywne i dające satysfakcję. Oto kilka najpopularniejszych, i jednocześnie najbardziej skutecznych, metod zarządzania projektami.

 

 

Kanban - japońska metoda zarządzania

Metodyka ta opiera się na wizualnym rozdzieleniu wszystkich zadań. Osoby, które ją stosują, posługują się pochodzącą z Japonii tablicą Kanban (stąd nazwa metody), która podzielona jest zazwyczaj na trzy segmenty - do zrobienia, w trakcie i gotowe. Jest to jednak kwestia indywidualna i na potrzeby poszczególnych projektów nazwy oraz ilość segmentów można modyfikować. Dzięki tej metodzie bardzo dobrze widać, jakie zadania zajmują najwięcej czasu. Dodatkowo, takie wizualne rozbicie wszystkich czynności wymaganych dla ukończenia projektu, pozwala zidentyfikować, jak bardzo poszczególne obszary "idą do przodu." Dzięki temu możliwe jest ocenienie ogólnej efektywności zespołu.

 

Waterfall - metoda dla zdyscyplinowanych

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "wodospad" i dobrze oddaje sposób, w jaki należy działać wykorzystując tę metodę. Nie bez powodu jest ona nazywana również metodą kaskadową. Polega na tym, że wszystkie etapy projektu są ze sobą powiązane i ściśle od siebie uzależnione. Zakończenie jednego etapu umożliwia przejście do następnego. Dlatego, w tej metodzie bardzo ważne są samodyscyplina i dobra organizacja. Kiedy bowiem jeden etap nie zostanie ukończony na czas, cały projekt ulegnie opóźnieniu. Metodę waterfall można z powodzeniem wykorzystywać w projektach, które mają ściśle określony zakres i nie zakładają większych zmian w procesie realizacji.

 

Prince 2, czyli klasyka w nowoczesnym wydaniu

Zbyt sztywne zasady i brak elastyczności, nie sprawdzają się w obecnym świecie. Dlatego, pewne metodyki uległy zmianom, dostosowując się do wymagań współczesnego świata. Tak właśnie jest w przypadku metodyki Prince 2, która jeszcze do wczesnych lat dwutysięcznych, była bardzo restrykcyjna i wymagająca. Obecnie, główne zasady przyświecające tej metodzie brzmią następująco:

  • czas trwania projektu musi być zdefiniowany i ściśle określony,
  • powstające produkty, muszą być mierzalne i dające się określić,
  • konieczne jest zdefiniowanie działań, mających na celu stworzenie produktów biznesowych,
  • przed rozpoczęciem projektu, należy dokładnie określić jakimi zasobami dysponujemy,
  • należy ustalić hierarchię i każdemu członkowi nadać określoną rolę, przydzielając konkretne obowiązki

 

Wybierz metodę najlepszą dla siebie i swojego projektu

Przedstawione tutaj metody, to tylko niektóre z wielu możliwości. Wybierz taką metodę, która zapewni ci największy komfort i efektywność. Możesz też spróbować łączyć ze sobą poszczególne zasady, pochodzące z różnych metod. Dzięki temu stworzysz rozwiązanie najbardziej optymalne dla danego projektu.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center