Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
banner 1398363 640Transport żywności to ważny element przemysłu spożywczego. Jego rola wzrasta w przypadku przewożenia artykułów spożywczych wymagających specjalnych warunków chłodniczych, mowa wtedy o transporcie chłodniczym (np. mięsa, nabiału, produktów garmażeryjnych). Branża stale się rozwija i udoskonala, zwiększając swoją konkurencyjność na rynku usług. Dzięki temu też gwarantuje większe bezpieczeństwo żywności, a tym samym lepszą jakość. Sposób i zasady transportu określają przepisy prawa, do których przestrzegania zobligowani są przewoźnicy, jak i osoby odpowiedzialne za handel produktami spożywczymi.

 

Co ma wpływ na transport chłodniczy?

Zapewnienie właściwych warunków przewozu w transporcie chłodniczym wiąże się z szeregiem czynników, które odgrywają kluczową rolę dla powodzenia tego procesu. Ich niedopełnienie lub brak wiąże się ze sporymi stratami lub uszkodzeniami produktów czy obniżeniem ich jakości. Wymagania określone są w rozporządzeniach i ustawach, podzielone na właściwe grupy żywności. Najważniejszym wyznacznikiem przewozu żywności wymagającej chłodzenia jest spełnienie określonej w dokumentach temperatury, która powinna być kontrolowana w czasie załadunku, podczas transportu, jak i odbioru dostawy. Dzięki temu mamy pewność, że łańcuch chłodniczy został zachowany. Jakość transportowanej żywności pełni  nadrzędną rolę w całym procesie. Zależy od wielu czynników. Co wpływa negatywnie na przewożone w samochodach chłodniczych produkty spożywcze? Przede wszystkim nieodpowiednia temperatura, która może wynikać z uszkodzenia mechanizmów chłodzących lub niedopatrzenia kierowcy. Niebezpieczne jest również wypłynięcie czynnika chłodzącego, który może mieć toksyczny wpływ na żywność. Transport, nawet w idealnych warunkach, nie jest również skuteczny, gdy zapakowana żywność była źle przechowywana na magazynie. Negatywne konsekwencje ma również zbyt długie przetrzymywanie produktów poza chłodnią między wyładunkiem a kolejnym załadunkiem. Natomiast przestrzeganie tych zasad i unikanie błędów powoduje, że transport jest bezpieczny. Należy również do tego celu użyć specjalnego samochodu.

 

Rola transportu chłodniczego

Na efekt transportu wpływa również czas jego trwania oraz magazynowanie produktów. Nawet minimalna zmienność temperatury może obniżyć jakość przewożonych produktów lub przyczynić się do ich uszkodzenia. W związku z tym prawidłowo przebiegający transport chroni przed wieloma konsekwencjami m.in. utratą jakości produktów (spowodowaną wadami mechanicznymi, nieodpowiednią jakością mikrobiologiczną płodów rolnych), nieprawidłowym poziomem chłodzenia produktów. Ponadto w procesie transportowym ważny jest proces magazynowania i załadunku oraz przygotowanie samochodu, które współdecydują o przewozie. Brak schłodzenia produktów, nieodpowiednia temperatura na magazynie lub wydłużony okres załadunku bezpośrednio przyczyniają się do problemów z transportem i strat w produktach lub znacznym obniżeniu ich jakości. Transport chłodniczy pełni zatem kluczową rolę w procesie przewożenia żywności.

Artykuł powstał we współpracy z pks-sa.com