polskiprzemyslNależy mieć świadomość, że zastosowanie robotów w przemyśle jest zdecydowanie większe, niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że roboty współpracujące HCR umożliwiają na zrobotyzowanie praktycznie każdego procesu produkcyjnego. Obecnie roboty w przemyśle są już standardem. Jakie są zdecydowanie najbardziej istotne zastosowania robotów w przemyśle?

 

 

 

 

Obsługa maszyn CNC

Jak wiadomo, obsługa maszyn zaliczana jest do monotonnych czynności. Roboty HCR charakteryzują się zdolnością do integracji z maszynami CNC. Ponadto robot z bardzo dużą dokładnością, a także powtarzalnością jest w stanie nie tylko pobrać części, ale również umieścić je w gnieździe obróbczym maszyny, a następnie odłożyć. Godny uwagi jest również fakt, że praktycznie każda maszyna CNC może być zarówno wydajnie, jak i bardzo efektywnie obsługiwana przez roboty HCR. Z kolei bardzo proste programowanie umożliwia na obsługiwanie średnich oraz krótkich serii produkcyjnych. 

 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Można zaobserwować, że z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie konsumentów na indywidualne rozwiązania produktowe. Omawiany robot współpracujący jest nie tylko bardzo efektywnym, ale również wydajnym narzędziem do robotyzacji fabryk, które są wyposażone w maszyny odlewnicze, wytłaczarki czy wtryskarki. Roboty zajmują się przede wszystkim odcinaniem wlewów, obsługą maszyn, pakowaniem czy nawet kontrolą jakości. 

 

Paletyzacja

Roboty HCR są w stanie zagwarantować niezwykle dokładną paletyzację o zasięgu 1300 mm, a także udźwigu dochodzącym do 12 kg. Należy również zaznaczyć, że paletyzacja może mieć miejsce na stosunkowo małej powierzchni. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany proces może bez żadnego problemu obsługiwać mnóstwo rodzajów palet czy zbiorczych opakowań, do których należy zaliczyć najbardziej popularne euro palety. Ponadto zastosowanie robota HCR umożliwia na uwolnienie pracowników od niezwykle szkodliwych czy uciążliwych prac. 

 

Plastyczna obróbka metalu

Praca z maszynami przeznaczonymi do plastycznej obróbki metali jest nie tylko nudna i brudna, ale przede wszystkim niebezpieczna. Bardzo duża liczba procesów wymaga bowiem bezpośredniego udziału człowieka. Warto jednak wiedzieć, że robot może bez żadnego problemu dostosować się do zmieniających się detali. Roboty świetnie zdają egzamin z maszynami przeznaczonymi do plastycznej obróbki metalu. Doskonałym przykładem mogą być gilotyny, prasy krawędziowe, prasy hydrauliczne.

 

Obsługa PCB/ICT

Należy mieć świadomość, że branża ICT była bardzo trudna do zautomatyzowania przede wszystkim z powodu bardzo delikatnej natury poszczególnych części. Roboty współpracujące są obecnie skonstruowane do wykonywania nawet najbardziej wymagających zadań. Ponadto za sprawą powtarzalności wynoszącej nawet 0,1 mm, a także zdolności do bardzo szybkiej adaptacji możliwe jest stosunkowo łatwe zrobotyzowanie poszczególnych procesów montażu, testowanie płytek PCB, produkowanie obwodów drukowanych czy umieszczanie elementów elektronicznych.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl

Newsletter